Białogard

Białogard atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Białogard to średniej wielkości miasto województwa zachodniopomorskiego liczące niespełna 24 tys. mieszkańców. Miasto położone jest na obszarze Równiny Białogardzkiej, pomiędzy bardzo atrakcyjnymi krainami geograficznymi: Pobrzeżem Słowińskim i Pojezierzem Drawskim.


Atrakcje w okolicy

Zabytki

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Wzniesiony w początku XIV w. w okresie budowy murów miejskich. Murowany z cegły o układzie wendyjskim, na fundamencie kamiennym. Wielokrotnie trawiony przez liczne pożary (1506, 1517, 1677 r.).

Brama Wysoka (Połczyńska)
Brama Wysoka (Połczyńska) wybudowana łącznie z murami miejskimi w początkach XIV w. Murowana z cegły na kamiennej podstawie fundamentowej. Budowla dwukondygnacyjna, oparta na planie prostokąta, z przejazdem ostrołukowym.

Mury obronne

Jedynym zachowanym dokumentem mogącym przedstawić w całości pierwotny kształt murów miejskich jest plan Ackermann’a sporządzony w sierpniu 1765 roku po wielkim pożarze centrum miasta, który miał miejsce 13 i 14 lipca 1765 r.

Stary Ratusz

Budynek Starego Ratusza jest klasyczną kamienicą kupiecką wzniesioną w 1827 r. Jego budowniczy – kupiec Jacobi odbudował cały zachodni kwartał rynku po pożarze tej części miasta w 1826 r.

Kościół pw. św. Jerzego

Wybudowany około XIV w. prawdopodobnie na fundamentach świątyni pogańskiej. Pierwotnie w miejscu obecnego kościoła znajdowała się kaplica i dom trędowatych, umieszczane zwyczajowo poza murami miasta.

 

Zdjęcia Białogard

Może Ci się również spodoba